Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Mistrzowie.org

Pokaż menu
Szukaj

Żyli

by SpeeDDS
Zobacz następny
Dodaj nowy komentarz
avatar zbyslawmistrz
31 31

Pewnie dlatego, że nikt im nie mówił, że trzeba przeczytać ulotkę, skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w reklamach leków bez recepty.

Odpowiedz
avatar konto usunięte
8 8

@zbyslawmistrz: A szaman to co niby robił ? :P

Odpowiedz

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 3 października 2014 o 15:35

avatar Aspirhino
6 6

@F4lcon: Potwierdzam, jako szaman. Szamani zresztą brali najwięcej. Ale co w tym skrinie mistrzowskiego? Zwyczajne stwierdzenie faktu.

Odpowiedz
avatar dzisiajdlugoniesiedze
-1 1

@zbyslawmistrz: Człowieku, oni jeszcze nie wynaleźli pisma, także do leku dawano im czystą karteczkę.

Odpowiedz
avatar burykot
8 8

Najprawdopodobniej przyczyną wczesnych odejść z tego świata nie były głównie warunki życia a walki (wśród mężczyzn) i powikłania porodowe u kobiet. Na tę średnią pewnie wpływała też znaczna śmiertelność noworodków. W przyrodzie jest normalna, dlatego zostają tylko osobniki zdrowe. Prawdopodobnie osobnik zdrowy który nie musiał walczyć lub kobieta, która nie rodziła żyli znacznie dłużej niż te 35 lat.

Odpowiedz
avatar StaryMarych
4 4

@burykot: Lepiej chyba napisać, że "żyliby" dłużej, bo prawdopodobnie w tamtych czasach wszyscy mężczyźni walczyli i/lub polowali i wszystkie kobiety rodziły.

Odpowiedz
avatar Neroix
5 5

@burykot: Taki szczegół, ale kobiety umierały głównie z zakażeń itp. w okresie okołoporodowym. A ludzie umierali od takich chorób jak niby zwykła (a jednak śmiertelna) grypa, a nawet mała pozornie nie groźna rana mogła spowodować śmierć.

Odpowiedz
avatar Neroix
1 3

@burykot: Co więcej wciąż głównymi przyczynami śmierci w krajach trzeciego i czwartego świata są to najczęstsze przyczyny śmierci - powikłania okołoporodowe oraz choroby zakaźne i zakażenia.

Odpowiedz
avatar richie117
1 1

@burykot: Gucio prawda z tym "żyli(by) znacznie dłużej niż te 35 lat." Wtedy taka właśnie była przeciętna długość życia - a przynajmniej na taką się ją szacuje. Prehistoryczny człowiek mający 35 lat był już staruszkiem, którego ogólną kondycję można porównać do współczesnych 80-ciolatków; nic by nie pomogło, gdyby ktoś żył w "luksusowych" warunkach, bo i tak by umarł ze starości. Jeśli ktoś w to wątpi, to wystarczy się cofnąć do historii bardziej współczesnej, sprzed kilku stuleci, kiedy długość życia człowieka wynosiła lat 50, a dwunastolatki wychodziły za mąż i rodziły dzieci, bo już kilkanaście lat później organizm kobiety nie mógł podołać takiemu zadaniu. No i z historii zupełnie aktualnej - w końcu wydłużenie wieku emerytalnego zawdzięczamy właśnie temu, że średnia długość życia człowieka się wydłużyła ;-)

Odpowiedz
avatar Siyavash
16 16

poza tym oni sami byli również czyimś niemodyfikowanym pożywieniem

Odpowiedz
avatar siasior2
-4 6

Problemem mogły być też dinozaury i inne żarłoczne w p i e r dalatozaury.

Odpowiedz
avatar Laares
9 9

@siasior2: Gdy ludzie pojawili się na Ziemi, to dinozaury już dawno wyginęły...

Odpowiedz
avatar Catacombe
4 6

@Laares: Rok czy 65 milionów lat, co za różnica?

Odpowiedz
avatar karakar
1 1

@Laares: Za to problemem były mamuty, tygrysy szablastozębne, niedźwiedzie jaskiniowe (30% większe od brunatnych), tury (800 - 1000 kg wagi), lwy jaskiniowe (25% większe od dzisiejszych) itp.

Odpowiedz
avatar Catacombe
0 0

@karakar: Większość z nich to obawiała się nas.

Odpowiedz
avatar Laares
0 0

@karakar: Tak, masz rację. @Catacombe: Większość z nich widziała 'nas' jako przekąskę.

Odpowiedz
avatar IIWW
1 1

@Laares: Chyba o innym etapie ewolucji myślisz. Człowiek bardzo dawno przestał być przekąską dla zwierząt. Małpy owszem, ale człowiek nie. Ogień, łuki, włócznie: żadne inne zwierzę nie jest w stanie zabić ze ~100m. A że ludzie poruszali się w grupie to atak był zbyt ryzykowny (większość ofiar nie zabija w ramach odwetu za śmierć innego osobnika).

Odpowiedz
avatar karakar
0 0

@IIWW: Obrazek wygląda na epokę kamienia łupanego. Zdaje się, że głównie włóczniami się wtedy posługiwano. Mamuty chodziły stadami, dlatego polowanie na nie było bardzo niebezpieczne i często przy tym ginęli. Niedźwiedzie i lwy jaskiniowe broniły swojego terytorium (jaskini) i też stwarzały ogromne zagrożenie. Tygrysy szablastozębne i tury, atakowały z zaskoczenia. Poza tym ludzie chodzili czasem w pojedynkę w poszukiwaniu odpowiedniego kamienia na narzędzia.

Odpowiedz
avatar Catacombe
0 0

@karakar: To że nie potrafiliśmy sklepać sensownego zdania nie znaczy że nie stosowaliśmy taktyki. Mamuty były płoszone żeby łatwiej było upolować. No i nie byliśmy aż tak głupi żeby ładować się do jaskini w której tydzień temu niedzwiedz zjadł naszego kuzyna.

Odpowiedz
avatar karakar
0 0

@Catacombe: Mieliśmy taktykę, z tym, że często dochodziło przy tym do wypadków. Spłoszyliśmy mamuty to zdarzało się, że ktoś został stratowany. Ktoś się wybrał na poszukiwanie odpowiednich kamienni na narzędzia, mógł zostać zaatakowany przez jakieś zwierze. To wszystko mocno skracało długość życia.

Odpowiedz
avatar Tradus
0 4

Z tym Krakowem to chyba troche przesadził...

Odpowiedz
avatar Neroix
5 5

@Tradus: Szczerze mówiąc to bez tego Krakowa komentarz nie nadawałby się (wg mnie) na mistrzów.

Odpowiedz
avatar SpeeDDS
2 2

@Neroix: Dokładnie. Wrzuciłem go głównie ze względu na wzmianke o Krakowie (nie obrażając Krakowa, bo sam jestem z małopolski).

Odpowiedz
avatar Tradus
-2 2

@Neroix: @SpeeDDS: Myślę, że mój żart minął was w drzwiach.

Odpowiedz
avatar Flora888
2 2

Zapewne umierali na zaziębienia, infekcje zębów, jeśli się źle odżywiali i mieli słabe [zęby], całe w próchnicy. Jak człowieka "owieje", to jest zaraz chory (gdyby byli na to całkiem odporni, ta odporność nie zanikłaby tak szybko). Na torbiele...

Odpowiedz
avatar lotos53
2 2

W tym Krakowie nie może być aż tak źle. Prawda?

Odpowiedz
Udostępnij