Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Mistrzowie.org

Pokaż menu
Szukaj

Karta

by byciechuj
Zobacz następny
Dodaj nowy komentarz
avatar LazC
6 16

Ta sprawa często nie jest dobrze wyjaśniana, więc trzasnę faktem. Firma taka jak ta sprzedaje kartę 32 GB, jednak systemy Windowsa (i chyba innych iOS) podają wam pojemność w GiB, ale są idiotami i po liczbie wstawiają błędną nazwę jednostki.

Odpowiedz
avatar Ginekolog_Amator
0 18

Ewentualnie może działać w drugą stronę. System uznaje (błędnie) 2^30 jako GB, ale sprytny Janusz-producent zauważył, że GB to 10^9 i w ten sposób może zaoszczędzić na częściach składowych pamięci (wystarczy zastosować o 7% mniej komórek pamięci w takiej karcie SD).

Odpowiedz
avatar LazC
3 13

@Ginekolog_Amator: To Microsoft (i sporo innych firm, za wskazaniem jakieś bzdurnej organizacji) stosuje notację niezgodną z SI, wbrew zaleceniom IEEE. Więc jakoś nie palę się, by oskarżać kogoś, kto poprawnie używa nazw, bo lepiej byłoby oskarżać Microsoft o wprowadzanie ludzi w błędne myślenie.

Odpowiedz
avatar Frogy0
13 23

@Ginekolog_Amator: Wydaje mi się że uznawanie 1024 jako 1k ma tutaj większy sens niż 1000. Problem jest rzeczywiście w producentach, którzy nie robią sprzętu o pojemności 32GB tylko o pojemności 32 * 10^9. Gdy próbujemy to przeliczyć na tą właściwą jednostkę 32 / 1,024^3 = 29GB

Odpowiedz
avatar Frogy0
9 11

@2oneX: Nie ma to jak jak ktoś tłumaczy i namiesza jeszcze gorzej niż było :D System bazuje na wielokrotności 2 (stąd system binarny) A 1 bajt ma 8 bitów...

Odpowiedz
avatar hato1992
0 4

@Ginekolog_Amator: @Frogy0: @2oneX: Aż mnie krew zalewa jak widzę taką herezję. Pamięci mają taką,a nie inną pojemność z powodu ich budowy. 32 GiB to 2 ^ 35. Czyli taka pamięć ma 35 bitów adresowych, zakładając że komórka pamięci posiada 16 bitów (2 bajty, nie będę już mówił o prawidłowej budowie pamięci). I pamięci są budowane często na zasadzie składania klocków. Mam 2 pamięci 16GiB każda. Dokładam 1 bit adresu, kilka bramek logicznych i otrzymuję pamięć 32GiB. A tworzenie pamięci, których pojemność nie jest wielokrotnością 2 jest bez sensu, ponieważ wtedy należy obsłużyć możliwość, że ktoś będzie chciał odczytać ostatni możliwy adres, a komórki w tamtym miejscu FIZYCZNIE nie ma. Więc szkoda kasy i zachodu. A ten błąd wynika z wykorzystania innej jednostki. Jest zapisywane jako GB, a system w rzeczywistości pokazuję w GiB, czyli jednostce o 2.4% większej.

Odpowiedz
avatar LazC
2 6

@Frogy0: @2oneX: Kurna, to może jeszcze raz, tylko naprawdę tak łopatologicznie jak siekierą przez łeb. 1 kilo = 1k = 1'000 1 mega = 1M = 1'000'000 1 kibi = 1ki = 1024 1 mibi = 1Mi = 1024*1024 I tak dalej. Z samego matematycznego punktu widzenia, z tego że dziesiątki miliony osób codziennie używają tych jednostek w praktyce, bez sensu jest używanie 1k w znaczeniu innym niż mnożnik tysiąc. To by było zmarnowanie wielu lat starań całego świata, żeby w końcu wprowadzić jednolite, proste notacje. Specjalnie po to zostały stworzone dodatkowo przedrostki dwójkowe. Żeby nadal było prosto, przejrzyście, bardzo wygodnie w notacji, i żeby nie wprowadzać klienta w błąd. @hato1992: GiB jest 1,024^3 raza większy.

Odpowiedz
avatar Nidrax
-3 3

@LazC: To teraz masz łopatologicznie jak dla laika: Od 1952 przedrostki wielkości stosowane w informatyce były wyrażane w potędze dwójki (głównie kilobajt jako 2^10 bajta, bo w tamtych czasach rzadko myślano o wyższych rzędach wielkości, jak MB = 2^20 B czy GB = 2^30 B). Dla każdego informatyka kilobajt to zawsze było 2^10 bajtów, a nie 10^3 bajtów. Microsoft przejął system zapisu od IBMa i stosują ten sam zapis do dzisiaj, chociaż w niektórych miejscach niekonsekwentnie można zauważyć skróty KiB, MiB i GiB. SI zostało wprowadzone osiem lat później w 1960 i NIE ustala jasnych wytycznych dotyczących rzędów wielkości informacji cyfrowych, jednak zaznacza, że prefiksy mogą być używane w innym kontekście niż dla wielkości fizycznych, więc rzędy wielkości oparte o system dwójkowy w przypadku informatyki wcale w praktyce nie są niezgodne z SI i zaznaczam jeszcze raz: były stosowane już wcześniej i informatycy nie będą zmieniać przyzwyczajeń utartych przez 64 (hehe) lata, bo jakieś casuale nie potrafią wbić sobie do głowy prostej informacji, że kilobajt to 1024 bajty. (Przy okazji: kibibajt ma skrót KiB, a nie kiB. Poza tym oznaczenie KB również jest jednoznaczne, gdyż nawet w SI kilo jest zapisywane małą literą k)

Odpowiedz

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 4 lipca 2016 o 17:39

avatar LuX
1 3

@sprin: Szkoda, że kombi, nie podobają mi się karawany :/

Odpowiedz
avatar Adrimi
1 1

Z krową to na pole :P

Odpowiedz
avatar dryt
-4 6

@cavefalcon: Brawo geniuszu, odkryłeś przedrostek dwójkowy.

Odpowiedz
avatar URGHAAUGH
-4 8

@cavefalcon: Takie coś już jest. 1024 bajty to kibibajt, 1024 kibibajty to mibibajt, 1024 mibibajty to gibibajt… ciężko zajrzeć na Wikipedię?

Odpowiedz
avatar TRBRDM
0 4

Atencyjne wrzucenie screena z własną wiadomością.

Odpowiedz
Udostępnij