Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Mistrzowie.org

Pokaż menu
Szukaj

Maski

by derbonobo
Dodaj nowy komentarz
avatar Malikkun
1 1

Kto? Jakiś kolejny idol gimbusiarni?

Odpowiedz
avatar marek13
0 0

Brzmi jak cytat z książki doktora Neumana "Maski, które nosimy".

Odpowiedz
avatar parkinson
3 3

Dlaczego on zakłada, że publiczne okazywanie uczuć musi od razu być "nadmierną emocjonalnością"? A może jest "normalną", zdrową emocjonalnością? W takim przypadku to nie maska. I choć publiczne okazywanie uczuć nie oznacza zawsze obdarcia siebie z każdej osłony i pokazanie się "nagim" w sferze publicznej, to nadal nie musi być kłamaniem o samym sobie, zakładaniem maski. Koleś zbyt jednostronnie pojechał.

Odpowiedz
avatar jaros1024
-1 1

Śmieszne, ale w zasadzie to napisał prawdę.

Odpowiedz
avatar Maquabra
3 9

Człowiek to zwierzę społeczne. By interakcje społeczne mogły zachodzić, konieczne jest tworzenie odpowiednich przestrzeni wspólnych, zasad komunikacji. Kiedy wchodzisz do sklepu, przyjmujesz rolę (maskę) klienta i wchodzisz w określone interakcje w określony sposób z osobą przyjmującą rolę sprzedawcy/kasjera. Ty oferujesz określoną projekcję siebie, a druga osoba oferuje określoną projekcję swojej osoby i wysyła sygnały zwrotne wzmacniające twoją projekcję. Nazywa się to interakcją społeczną. W jej ramach możemy oczekiwać określonych zachowań z obu stron. Ta sama interakcja w innym otoczeniu będzie miała inne ramy. W aptece dyskusja będzie inna niż w mięsnym. Jeśli w pracy mamy kolegę, wchodzimy z nim w interakcję "kolega z pracy". Zachowujemy się na forum pracy w określony sposób nie dlatego, że jesteśmy fałszywi i mamy maskę, ale dlatego, że jesteśmy dorosłym zwierzęciem stadnym i potrafimy współdziałać w stadzie. Nie mamy stu twarzy na każdą okazję, ale potrafimy się zachować w każdej sytuacji. Nawiasem mówiąc, sąsiad spoufalający się z nami na podjeździe wcale nie musi być naszym przyjacielem. Dziwienie się, że w dobrych czasach dookoła ciebie jest pełno ludzi, a w razie problemów nie ma nagle przyjaciół, to symptom niezrozumienia interakcji społecznych, do niedawna cechą dzieci, dzisiaj także dorosłych. Polecam lekturę Goffmana. Socjologia to zawód marny, ale jako jedno z hobby pozwala zrozumieć takie fenomeny jak ciemny lud czy gimboprawica.

Odpowiedz
avatar Dawid_M
0 0

Nie zgodzę się z tym. Ja np. zawsze jestem szczerą osobą i mówię, co myślę. Nigdy nie udaję. Polecam. Wielka ulga żyć w ten sposób.

Odpowiedz
avatar Spoonman
1 1

Na rozszerzeniu była groteska, więc mógł wykorzystać swoją wiedzę o Gombrowiczu.

Odpowiedz
Udostępnij