Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Mistrzowie.org

Pokaż menu
Szukaj

Rembertów

by derbonobo
Dodaj nowy komentarz
avatar yahoo111
2 4

Areszt obywatelski jest dopuszczalny w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa zagrożonego karą więzienia.

Odpowiedz
avatar wroblitz
-3 3

@yahoo111: Nie wiem skąd wziąłeś ten warunek "zagrożonego karą więzienia" i to, że wystarcza do tego samo podejrzenie, ale na pewno nie z - regulującego tę kwestię - art. 243 kpk (Zachęcam do lektury. Generalnie zachęcam do tego przed uznawaniem się za eksperta, który to koniecznie winien zabrać głos). Instytucja zaś nazywa się "zatrzymanie obywatelskie", choć mam świadomość, że dla tego typu samozwańczych internetowych radców prawnych to synonimy i - na ten przykład - dla ciebie pewnie nie ma żadnej różnicy, czy jadąc samochodem jesteś przez patrol drogówki zatrzymywany do kontroli, czy też do niej aresztowany.

Odpowiedz
avatar yahoo111
1 1

@wroblitz: Rzeczywiście użyłem złego słowa. KPK art. 243: § 1. Każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości. § 2. Osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji. Jest napisane: "przestępstwa", czyli dotyczy tej sytuacji (zakładam, że dotyczy kradzieży przedmiotów o wartości ponad 500 zł). Zachodziła obawa ukrycia się tej osoby, więc zatrzymanie było jak najbardziej uzasadnione. Co do zagrożenia karą więzienia, przestępstwa są zasadniczo zagrożone karą więzienia, natomiast wykroczenia niekoniecznie. Zdarzały się zatrzymania, gdy zatrzymującego pouczono ze względu na to, że bezprawnie przetrzymywał podejrzanego wtedy, gdy nie dopuścił się przestępstwa.

Odpowiedz
avatar wroblitz
0 0

@yahoo111: Tylko że ja w swoim komentarzu nigdzie nie zarzuciłem Ci, że to, co napisałeś nie tyczy się sytuacji z mema, ani też, że opisane w nim zatrzymanie było nieuzasadnione. PS. Opisanym przestępstwem nie mogła być kradzież (w rozumieniu art. 278), bo za nią grozi do 5 lat (w warunkach recydywy do 7,5), tylko kradzież z włamaniem (art. 279), która to zagrożona jest karą od roku do 10 lat (czyli do przytoczonych 15 lat w warunkach recydywy), ta zaś nie jest czynem przepołowionym (tj. nie może być uznana za wykroczenie, gdy suma skradzionego mienia nie przekracza 500 zł).

Odpowiedz
Udostępnij