Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Mistrzowie.org

Pokaż menu
Szukaj

Gwiazda Lewicy

Zobacz następny
Dodaj nowy komentarz
avatar Twwwwww
6 14

Także: wiadomo, że rodzinę wynaleźli katolicy. Przed 30 rokiem naszej ery były tylko wolne związki partnerskie bez zobowiązań a wszystkie wcześniejsze wzmianki o rodach, małżeństwach i dziedziczeniu to tak dla niepoznaki...

Odpowiedz
avatar lifter67
0 12

@Twwwwww: Mylisz małżeństwo z rodziną, to raz. Dwa - tak, to katolicy wprowadzili małżeństwo na zasadzie dożywotniego wyroku bez możliwości apelacji i amnestii (w judaizmie instytucja rozwodu jak najbardziej istnieje). Trzy - to katolicy wprowadzili obowiązkowy ślub w kościele i obowiązkową obecność klechy przy tym obrzędzie (jeszcze w renesansie małżeństwo polegało na złożeniu sobie przysięgi przez parę w obecności świadków i ta ceremonia mogła mieć charakter całkowicie świecki). Zanim górę wzięły seksofobiczne religie w rodzaju chrześcijaństwa i islamu, stosunek ludzi do seksu i związków był znacznie zdrowszy.

Odpowiedz
avatar Murgenpl
-5 7

@lifter67: Ekh, ekh a teraz nie masz możliwości małżeństwa świeckiego? Chcesz tez powiedzieć, że to po renesansie nastąpiła radykalizacja zasad kościelnych? :P Istnieje także też coś takiego jak rozwód kościelny, więc przestań bredzić robaczku :)

Odpowiedz
avatar Ulryk
6 10

@Murgenpl: Nie ma czegoś takiego jak "rozwód kościelny". Jest unieważnienie małżeństwa, a to coś całkiem innego. I kto tu bredzi, robaczku?

Odpowiedz
avatar Murgenpl
-5 7

@Ulryk: I efekt jest ten sam, także nie czepiaj się słówek. Czy też potrzebujesz słowa rozwód do szczęścia?

Odpowiedz
avatar Ellena
4 6

@Murgenpl: nie, efekt nie jest ten sam. Bardzo trudno jest unieważnić małżeństwo kościelne i nie jest to ani trochę podobne do "rozwodu". Sprawdź możliwe powody takiego unieważnienia zanim spróbujesz zabłysnąć.

Odpowiedz
avatar Murgenpl
0 8

@Ellena: Jest jakiś przymus brania ślubu kościelnego? Może niektórzy powinni zabłysnąć przy podejmowaniu takiej decyzji. Religia to nie bar sałatkowy, gdzie bierzesz trochę tego, trochę tamtego, a tego nie bo jest niesmaczne i tamtego też nie bo jest za tłuste.

Odpowiedz
avatar ZONTAR
1 5

@Murgenpl Puknij się w czółko. Model "tradycyjnej" rodziny powstawał bardzo długo w czasach, gdy za seks pozamałżeński chłopi z widłami gonili, a za życie bez ślubu byłeś wyklętym bezbożnikiem. Wtedy wybierałeś tylko, czy jesteś jak inni, czy będziesz odmieńcem. Czasy zmieniają się szybciej niż tradycja.

Odpowiedz
avatar konto usunięte
3 5

@Murgenpl: Unieważnienie małżeństwa jest tylko i wyłącznie wtedy, kiedy małżeństwo zostało zawarte w sposób nieważny, a co za tym idzie nie zostało zawarte wcale i nigdy go de facto nie było (to tak trochę jakby dostać w wyniku pomyłki świadectwo szkolne ze szkoły, do której się nigdy nie chodziło). Jest sprecyzowana lista sytuacji, w których jest to możliwe, a każdy taki przypadek jest dokładnie sprawdzany, ponadto przed ślubem dokłada się starań, by taką sytuację wykluczyć, zatem jest to rzadkość i nie działa na takiej zasadzie jak rozwód (bo rozwody się bierze zazwyczaj z powodów, które pojawiły się po zawarciu małżeństwa). Więc generalnie, jeżeli ktoś się decyduje na ślub kościelny, decyduje się na związek do końca życia. @lifter67: Nikt nie karze nikomu brać ślubu kościelnego. Na takie coś powinny się decydować jedynie osoby, które się wystarczająco wzajemnie znają i są pewne tego, że chcą być sobie wierne do końca życia. To że teraz jest moda na branie ślubu, bo pół roku wcześniej się na imprezie po pijaku bezmyślnie bzykało i nagle dziecko w drodze, a przed babciami wstyd brać tylko świecki, to wina pewnej degeneracji społeczeństwa i krótkowzroczności, a nie prawa kościelnego.

Odpowiedz
avatar FriendzoneMaster
2 4

@lifter67: No faktycznie, w judaizmie kobiety mają się znacznie lepiej (a zwłaszcza miały w czasach przedchrześcijańskich). "Rozwód", o którym wspominasz, polegał na tym, że mąż wręczał żonie list rozwodowy i od tego momentu sama musiała sobie radzić (a mąż brał sobie zamiast tego kolejną żonę, obok niewolnic które miał poza nią), co wcale nie było łatwe w społeczeństwie, gdzie była mniej warta od dobrego niewolnika i bez męża w sumie niewiele mogła. Prawda jest taka, że chrześcijaństwo jako pierwsza (i w sumie jedyna w naszym kręgu kulturowym) religia dała kobietom (przyznam, w dawnych czasach niejednokrotnie tylko w teorii) równe prawa z mężczyznami.

Odpowiedz
avatar Murgenpl
-3 5

@ZONTAR: Może cofnij się jeszcze do prehistorii :D

Odpowiedz
avatar Ellena
0 2

@Murgenpl: A czy ja mówie, ze jest przymus? Nie. I nijak się to ma to faktu, że palnąłeś głupotę z tym rozwodem kościelnym.

Odpowiedz
avatar lifter67
-3 3

@FriendzoneMaster: Nie wiem, gdzie u mnie przeczytałeś, że w judaizmie kobiety mają lepiej. Równouprawnienie kobiet panowało np. u Celtów, tak że głodne bajeczki o chrześcijaństwie możesz sobie darować.

Odpowiedz
avatar Murgenpl
-2 2

@Ellena: Tak swoją drogą, to co kobieta zyskiwała przez rozwód?

Odpowiedz
avatar Ellena
0 0

@Murgenpl: o co tobie człowieku chodzi? Walnąłeś głupotę zdarza się, po cholerę teraz się zygasz zadając głupie pytania jakby to coś miało zmienić?

Odpowiedz
avatar Murgenpl
-1 1

@Ellena: A tak się nudziłem i teraz też nudzę a co? To co kobieta zyskiwała kiedyś przez to, że miała w innych religiach rozwód i co traciła na braku rozwodu u katolików? Teraz martwienie się rozwodami kościelnymi to przejaw głupoty, bo i co się niby stanie jak się go nie dostanie? W dawnych czasach takie rozwody dla odmiany zostawiały kobiety na lodzie, w końcu to był głównie wybieg dla facetów, którzy chcieli wymienić małżonkę.

Odpowiedz
avatar Ellena
-2 2

jeżu jaki przegryw...

Odpowiedz
avatar Murgenpl
-1 1

@Ellena: Oj tam oj tam, nie jesteś taka zła :D

Odpowiedz
avatar lifter67
2 8

Zaraz, na jakiej zasadzie to stworzenie jest gwiazdą lewicy? Samozwańczo, bo chce sobie zapewnić darmową reklamę w mediach? A głupie pismaki się dają nabrać...

Odpowiedz
avatar Statler
3 5

a to już wiem jak masz dwie lewe ręce to jesteś z lewicy

Odpowiedz
Udostępnij