Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Mistrzowie.org

Pokaż menu
Szukaj

Nazwy

Dodaj nowy komentarz
avatar irekpk
3 3

Niech się debil przejdzie po Cieszynie i okolicach, i zobaczy, ile sklepów i innych lokali ma czeskie nazwy, czy napisy.

Odpowiedz
avatar konto usunięte
2 4

@irekpk: A po Czeskiej stronie mają polskie nazwy. Nawet w Ostrawie da się jeszcze spotkać napisy po polsku, co jest zrozumiałe, to po prostu ułatwienie. Konduktorzy w pociągach wyruszających z Ostawy, w większości przypadków rozumieją po polsku choć nie mówią w naszym języku płynnie, tylko podstawowe i potrzebne słowa. Byłem kiedyś w Raciborzu samochodem z czeskimi tablicami. Podszedł do mnie parkingowy który chciał sprzedać mi bilet (strefa płatnego parkowania w centrum miasta), zaczął do mnie gadać po czesku, ani pół słowa po polsku. Dopiero jak powiedziałem dzień dobry, zaczął mówić po polsku :)

Odpowiedz
avatar konto usunięte
0 4

Nie zapomnę kwiku "prawicowców" jak Litwini ściągali w Wilnie tablice z nazwami ulic po polsku :) Takie coś jest zrozumiałe, to ułatwienie, nic więcej. Przecież lepiej robić sobie pod górkę, co nie? Szkoda że Austriacy uruchamiający wraz z PKP Intercity pociąg EIC "Sobieski" w swoich wagonach trasę mieli napisaną po polsku a nie niemiecku. Bo Wiedeń jest po polsku a tak pisało na tablicach kierunkowych na wagonach i w wagonach przez całą trasę, nawet gdy pociąg jechał już przez Czechy i Austrię. Ohh jaki byłby kwik jakby ten pociąg miał napisane na tablicach kierunkowych Warschau :)

Odpowiedz

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 7 lutego 2021 o 1:09

avatar tomasch7
-3 3

Jest pewna różnica w kontekście historycznym :D

Odpowiedz
avatar Kajothegreat
2 2

@tomasch7: I owszem - w końcu to Polska kontrolowała tereny obecnej Litwy i Ukrainy. Tylko przy tym się nie wspomina, że na Litwie ledwie 20-30% ludzi było Polakami, a na terenach obecnej Ukrainy nawet mniej :).

Odpowiedz
avatar pert
0 0

@Kajothegreat: Nie wiem jak te konkretne miejscowości, ale Śląsk większościowo należał do Czech/Habsbórgów/Prus/Niemiec przez większość historii dodatkowo

Odpowiedz
avatar pert
0 0

@Kajothegreat: ? Argumentujesz, że nie większościowo, bo w starożytności nie istniały Czechy? Czy o co chodzi? W linku który podałeś jest jasno powiedziane, wzmianki pierwsze w 990, a w 1372 czyli po niecałych 400 latach król polski zrzekł się praw do Śląska i aż do końca 1 wojny światowej był on pod panowaniem tych krajów/dynastii które wypisałem, czyli ponad 500lat. Potem tylko niewielki kawałek został dany Polsce, a reszta aż do końca drugiej wojny światowej była niemiecka i czeska. Dopiero od końca 2wś jest Polski. Uznaję to za "większość historii śląska"

Odpowiedz
avatar Kajothegreat
0 0

@pert: Bierzesz z tego to, co chcesz wziąć. 1. Jeśli zsumować czas 'przynależności' śląska do Czech, Polski i Niemiec, Królestwo polskie 'panowało' nad Śląskiem najdłużej. 2. Śląsk zawsze miał sporą populację 'Polaków'. Jest to obszar, na którym ścierały się kultury Polska, Niemiecka i Czeska. 3. Śląsk nie był jak Litwa czy Ukraina, gdzie 90% ludności stanowili Litwini czy Ukraińcy.

Odpowiedz
avatar zerco
1 1

A Amerykanie to już całkiem! Mają nawet u nas swoje wojsko! A wiecie ile Polskiego wojska jest w Ameryce? Może ośmiu.

Odpowiedz
avatar banan113
-2 2

to zeby niemieccy "turysci" nie bladzili tak jak w 39 i wykonali zadanie zgodnie z symulacja w 5 dni

Odpowiedz
Udostępnij