Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Mistrzowie.org

Pokaż menu
Szukaj

Ciąża

Zobacz następny
Dodaj nowy komentarz
avatar ElChorri
9 9

Ogólnie po 30 latach to ciąża może być nieco przenoszona, lekarze u ludzi zalecają ok 9 miesięcy

Odpowiedz
avatar KONDZiO102
3 3

Całkowicie się zgadzam, 30 letnia ciąża nie jest normalna.

Odpowiedz
avatar Dawid_M
-2 4

Obecnie tak do 45 lat kobieta swobodnie może rodzić, bez obaw o choroby genetyczne. Długość życia człowieka się wydłużyła od czasu, gdy obowiązywała norma, że jak mieć dziecko, to tylko do 30-stki. Człowiek dłużej pozostaje biologicznie młody. Zadbanej 40-stki od 20-latki teraz się nie odróżni.

Odpowiedz
avatar joypad
-1 3

@Dawid_M: Dawno nie usłyszałem większej bzdury - Matkę Naturę wali to, że musisz zrobić studia czy zarobić na mieszkanie zanim zdecydujesz się na dziecko. Optymalny okres na rodzenie dziecka to czas między 15 a 30 rokiem życia (oczywiście to kwestia indywidualna, niektóre kobiety później dojrzewają, inne szybciej się starzeją). Po 35 roku życia wszelkie problemy z zajściem w ciążę, donoszeniem jej i urodzeniem chorego dziecka pikują wykładniczo w górę. Robienie sobie dziecka po 40 jest proszeniem się o warzywo - mnóstwo jajeczek ma w tym momencie zdeformowane chromosomy, a ciało matki nie jest w stanie optymalnie odżywiać dziecka. To co nam się wydłuża to starość - czyli czas, który powinniśmy spędzać na emeryturze.

Odpowiedz

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 11 marca 2021 o 20:08

avatar Dawid_M
1 3

@joypad: Masz stare informacje, aktualne chyba z czasów 2WŚ. Z tego co napisałeś prawdą jest tylko, że wydłużył się okres starości (wiąże się to z rozwojem medycyny). Rozród u kobiet zaczyna się tak 1-2 lata od wystąpienia pierwszej miesiączki (pierwsze nie oznaczają jajeczkowania), a kończy menopauzą średnio po 50. Czas wystąpienia menopauzy jest znacznie późniejszy niż kiedyś. Kobieta przed nią jest ciągle zdolna do rozrodu, jedynie wzrasta ryzyko wystąpienia chorób genetycznych u dziecka. Wśród znajomych dużo osób rodziło po 35 i 40 i mają 100% zdrowych dzieci. Ta opiewana przez ciebie matka natura dotyczy dzikich zwierząt, a nie ludzi, gdzie rozwój medycyny i opieka społeczna wydłużyły długość życia człowieka, jak i rozrodu. A bezpłodność wśród ludzi ostatnio wzrosła ogólnie i nawet młode pary mają problem z posiadaniem dziecka. To jest już oddzielny temat.

Odpowiedz
avatar joypad
0 2

@Dawid_M: Wiek między pierwszą miesiączką a menopauzą rzeczywiście się zwiększył, ale jest to raczej kosmetyczna zmiana https://academic.oup.com/humrep/article/35/2/464/5716625 - to badanie wskazuje zmianę wieku menopauzy z 50 na 53 lata w przeciągu ostatnich 100 lat. Może to być podyktowane chociażby rozwojem medycyny, o czym wspomniałeś, ale nie przekłada się to na zdolności reprodukcyjne. "Wśród znajomych dużo osób rodziło po 35 i 40 i mają 100% zdrowych dzieci." - nie noszą okularów? nie są bardziej otyłe/szczupłe od starszego rodzeństwa? mają proste, zdrowe zęby? To że nie wygrały zespołu Downa na loterii nie oznacza, że są w 100% zdrowe. Poza tym to nie reguła, że każde dziecko urodzone przez matkę 40+ będzie chore - po prostu zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia chorób. "Ta opiewana przez ciebie matka natura dotyczy dzikich zwierząt, a nie ludzi, gdzie rozwój medycyny i opieka społeczna wydłużyły długość życia człowieka, jak i rozrodu." - lepsza opieka medyczna oznacza, że wszelkie wady mogą zostać wykryte wcześniej i jest większa szansa na wczesne zareagowanie na nie. Nie jest to tożsame z wydłużeniem optymalnego czasu na zrobienie dziecka. "A bezpłodność wśród ludzi ostatnio wzrosła ogólnie i nawet młode pary mają problem z posiadaniem dziecka. To jest już oddzielny temat." - xD nie chcę nic mówić, ale to jest poniekąd zaprzeczenie tezy, którą bronisz. Nie, nie jest to oddzielny temat (najprawdopodobniej). Pisałem o tym w pierwszym poście - jak się zamiast robienia dzieci wybiera robienie kariery licząc, że matka natura poczeka to potem się można nieźle zdziwić. Jeszcze ad vocem do pierwszego komentarza ("Obecnie tak do 45 lat kobieta swobodnie może rodzić, bez obaw o choroby genetyczne.") - w dzisiejszych czasach praktycznie każda ciąża kobiety powyżej 35 roku życia jest traktowana jako wysokiego ryzyka. A przynajmniej w normalnych okolicznościach byłaby, żyjemy w polszy to tutaj lekarz często machnie na coś takiego ręką. Jak jest w innych miejscach na świecie to nie wiem.

Odpowiedz

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 11 marca 2021 o 21:58

Udostępnij