Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Mistrzowie.org

Pokaż menu
Szukaj

Motorniczy

Dodaj nowy komentarz
avatar wroblitz
2 4

Abstrahując już od tego, że motorniczy okazał się być trzeźwy jak świnia, to warto zauważyć, że ujęcie obywatelskie wymaga jeszcze niemożności ustalenia tożsamości sprawcy lub obawy jego ukrycia się, co w przypadku motorniczego, który po prostu dalej sobie prowadzi tramwaj, raczej nie występuje. Myślę, że kilka medialnych skazań z art. 189 lub 191 kk takich szeryfów sprawiłoby, że pozostali może w końcu przeczytaliby przepis w oparciu o który zbawiają świat.

Odpowiedz

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 12 października 2021 o 9:26

avatar jedyny360
3 3

@wroblitz: Ale czy nie ma inne paragrafu czy okoliczności w przypadku, kiedy przestępstwo to jazda po pijanemu? Bo fajnie, że motorniczego da się namierzyć i że nie ucieknie, ale gdyby faktycznie był pijany, to do czasu kiedy zainterweniuje policja to motorniczy mógłby doprowadzić do katastrofy.

Odpowiedz
avatar wroblitz
3 3

@jedyny360: No istnieje chociażby kontratyp w postaci obrony koniecznej (który to przez większość społeczeństwa utożsamiany jest jedynie z obroną własnego życia, gdzie art. 25 kk wyraźnie mówi o "bezprawnym zamachu na JAKIEKOLWIEK dobro chronione prawem"). Wprawdzie można się zastanawiać, czy w przypadku przestępstw formalnych (tj. bezskutkowych) - jakim jest spowodowanie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym, o którym wspominasz - mamy do czynienia z zamachem, ale profesor Zoll w komentarzu do Kodeksu karnego (2007 r., str. 403) piszę, że "Zamachem jest zachowanie się człowieka godzące w prawne, chronione dobro. Przez zamach dobro chronione jest naruszane lub zagrożone", zatem można dojść do wniosku, że tak. W zaistniałej sytuacji można by też zaciągnąć hamulec awaryjny w ramach stanu wyższej konieczności. Na pewno jednak warto sobie zdać sprawę z celu, w jakim ustawodawca wprowadził do kpk instytucję ujęcia obywatelskiego (na który to dość dobitnie wskazują warunki konieczne dla jego zastosowania: obawa ukrycia lub niemożności ustalenia tożsamości sprawcy) - owym jest sprawienie by sprawca czynu nie pozostał bezkarny, nie zaś powstrzymanie go przed (skądinąd najczęściej i tak już dokonanym) czynem.

Odpowiedz
avatar Anusiak88
2 2

A po czym poznali, że jest pijany? Jechał szlaczkiem? XD

Odpowiedz
avatar konto usunięte
0 0

@Anusiak88: Niektóre tory są tak w Polsce ułożone, że to nawet prawdopodobne.

Odpowiedz
avatar yahoo111
0 0

@Trokopotaka: To we Wrocławiu motorniczy by nie wyjechali nawet z zajezdni, bo by ich wszyscy zatrzymywali.

Odpowiedz
Udostępnij