Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Mistrzowie.org

Pokaż menu
Szukaj

LPR 2001

Zobacz następny
Dodaj nowy komentarz
avatar Kwasnydeszcz
2 2

Kiedyś Giertych ze swoją partią był tak bardzo przeciwko uni, a teraz? Może Ferdydurke też pokochał?

Odpowiedz
avatar Mooz
6 6

@Kwasnydeszcz on po prostu jak każdy elitarny polityczny gracz w Polsce, zmienia poglądy tak, by było na czym usiąść.

Odpowiedz
avatar Glaurung_Uluroki
1 15

A może byłaby bieda, jak w Szwajcarii albo Norwegii. Polecam opowiadanie "Pomocna dłoń" Poula Andersona.

Odpowiedz
avatar cerealkiller992
3 13

@Glaurung_Uluroki nie ten poziom rozwoju intelektualnego społeczeństwa i nie jesteśmy bankiem Europy. Bieda mentalna hamuje rozwój. Każdy tylko myśli co tu zaje***,jakie wałki kręcić i jak przejechać z A do B w stanie naje**** alkoholowego. Polacy to zwierzeta

Odpowiedz
avatar Glaurung_Uluroki
4 12

@cerealkiller992: Takie uroki post-PRL-owskiej mentalności w demokratycznym systemie. Niestety unijne "częściowe finansowanie inwestycji" tylko wzmocniło patologie na granicy publiczno-prywatnej w biznesie, a brak rodzimego kapitału spowodowany tzw. reformą Sachsa-Balcerowicza też nie pomaga. Długo by pisać, ale wejście do unii pogłębiło korupcyjną mentalność. Jeszcze pod koniec lat dziewięćdziesiątych przeciętna łapówka "inwestycyjna" oscylowała wokół 10%, a dziś czasem przekracza połowę kwoty netto. Bo jest kasa do rozgrabienia - cudza kasa. I jest jeszcze umowa z Magdalenki, dzięki czemu politycy biorący w łapę są - poza paroma nagłośnionymi dla gawiedzi przypadkami - kompletnie bezkarni.

Odpowiedz
avatar cassper
6 14

@Glaurung_Uluroki: Tylko że Szwajcaria i Norwegia, mają poza ogromnymi wpływami z ropy i surowców(Norwegia) albo bycia centrum finansowym Europy(Szwajcaria), natomiast my za bardzo nie mieliśmy wtedy czym szastać. Druga sprawa, to że oba te kraje do uni nie weszły ale są z unią związane wieloma umowami bilateralnymi. Mogą korzystać z podobnych przywilejów jak kraje unijne, nie muszą za to płacić składek i być posłusznymi Brukseli. Żeby jednak móc sobie na taki układ pozwolić, trzeba mieć mocną kartę przetargową a tej Polska nie miała i mieć nie będzie. Coraz częściej zdarza mi się negatywnie myśleć o unii ale daleki jestem, do stwierdzenia że lepiej było by nam poza nią. Raczej powinniśmy szukać sojuszników i próbować zmienić unie na naszą korzyść, niż z niej wychodzić. Niestety z takim nastawieniem jak ma nasz rząd, nie dogadamy się z nikim i nic nie ugramy

Odpowiedz
avatar Glaurung_Uluroki
8 18

@cassper: Chorwacja NAJPIERW zbudowała autostrady, a dopiero później weszła do kołchozu. Turcja też się rozwijała szybciej niż Polska, a była poza UE. Poprzednie rządy lepsze nie były - wchodziliśmy do Europy Ojczyzn, a jesteśmy w ZSRE, bo nikomu nie chciało się wetować zmian.

Odpowiedz
avatar Ulryk
3 5

@cassper: "Mogą korzystać z podobnych przywilejów jak kraje unijne, nie muszą za to płacić składek i być posłusznymi Brukseli." 1. Norwegia, Islandia, Lichtenstein i Szwajcaria płacą do unijnej kasy. Stąd biorą się m .in. fundusze norweskie i szwajcarskie, z których korzysta też Polska. 2. Towary dopuszczane na rynek tych krajów są niemal całkowicie dostosowane do unijnych wymogów.

Odpowiedz
avatar Kajothegreat
1 3

@Glaurung_Uluroki: Ale Turcja miała wyższy GDP ppp per capita niż Polska w 1991, a już niże (z 20% inflacji w tym roku btw)...

Odpowiedz

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 30 grudnia 2021 o 18:56

avatar Kajothegreat
-4 6

@Ulryk: Czy ty naprawdę nie rozumiesz, że największą zaletą (tj. korzyścią finansową) UE jest dostęp do europejskiego rynku xd?

Odpowiedz

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 30 grudnia 2021 o 18:58

avatar NadobnyWieslaw
1 1

@Glaurung_Uluroki Polska jeszcze nigdy w swojej historii nie miała w tak krótkim czasie takiego skoku rozwojowego. Każdy, kto wolałby pozostać ziemią niczyją na przedsionku Rosji jest albo fantastą albo jawnym pro-kremlowskim pionkiem.

Odpowiedz
avatar Glaurung_Uluroki
0 0

@Kajothegreat: Wiesz, jaki wysoki PKB miał ZSRR? (To polski portal, więc piszmy po polsku). Czy wiesz, że opodatkowanie rent i emerytur spowodowało skokowy wzrost PKB, ponieważ "wzrosły" wpływy podatkowe państwa, nawet jeżeli całkowita kwota wypłat rent i emerytur nie zmieniła się? @NadobnyWieslaw Nie masz racji. Największy skok rozwojowy był - w ciągu 10 lat - w latach 1988-1997, czyli PRZED wstąpieniem do Unii.

Odpowiedz
avatar Kajothegreat
-1 1

@Glaurung_Uluroki: Czy ty w ogóle wiesz, co to jest GDP i jak się je oblicza XD? Rozumiesz termin "per capita" i "ppp"? Nie USSR miał dużo, DUUUUŻŻŻOOOO niższe PKB ppp per capita niż obecna Polska. ps. Co, obrazisz się na mnie za "USSR" XD?

Odpowiedz

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 31 grudnia 2021 o 15:49

avatar Kajothegreat
0 0

@Glaurung_Uluroki: I jeszcze jedno, bo znów pier**lisz jak pokopany. Największy wzrost po 1989 Polska notowała między 1995-1997 (po 6-6,5%) i między 2004-2007 (5,1-7,1).

Odpowiedz
avatar Glaurung_Uluroki
0 0

@Kajothegreat: Licz dziesięciolatki. 2004-2007 to twórcza księgowość w PKB spowodowana "wymogami UE". Niektórzy ludzie mają pamięć, a inni podpierają się statystyką. ZSRR miał wysokie PKB, bo produkował olbrzymie ilości czołgów, samolotów i innego sprzętu. Nie porównuję ich do dzisiaj, bo nawet USA końca lat trzydziestych nie powala w porównaniu do dziś.

Odpowiedz
avatar Kajothegreat
0 0

@Glaurung_Uluroki: Człowieku, ZSRR nigdy nie miało wysokiego PKB per capita ppp XDD... Obecna Polska ma 4 krotnie wyższe PKB ppp per capita niż ZSRR miało kiedykolwiek. Czyli co, twierdzisz, że 7% wzrost gospodarczy można osiągnąć księgowością XDDDD? Ty nie masz najmniejszego pojęcia, o czym gadasz - a pier*** jak potłuczony. Jeśli chcesz 10tkami, to największy wzrost był pomiędzy 2003 a 2013...

Odpowiedz
avatar Kajothegreat
0 0

@Glaurung_Uluroki: ps. Jeśli chcesz liczyć 1990-2000, 2000-2010 i 2010-2020, to... 1990-2000 było najgorszą dziesiątka :*

Odpowiedz
avatar Glaurung_Uluroki
0 0

@Kajothegreat: Sprawdź twarde dane. Przed wojną miało większe niż Polska. Szok i niedowierzanie. Nie porównuj krajów z czasów odległych do dzisiejszych, bo to źle o tobie świadczy. Tak twierdzę. Wystarczy dodatkowo opodatkować coś, co jest bezpośrednio wypłacane z budżetu w kwocie netto. Jeśli świadczenie jest wypłacane netto, to można je dwukrotnie podnieść, ale wypłacać tylko połowę - a ten wirtualny podatek jest bonusem w PKB, bo o tyle wzrosną wpływy budżetowe. Wliczanie w PKB szarej strefy, a nawet prostytucji też skokowo zwiększy PKB. I teraz już wiesz dlaczego.

Odpowiedz
avatar Kajothegreat
0 0

@Glaurung_Uluroki: Twój problem jest taki, że nie rozumiesz, co to znaczy ppp ani per capita... Być może nie rozumiesz i terminu "produkt krajowy brutto". Widzisz, PKB to całkowity produkt wytwarzany przez państwo. W ZSRR mieszkało prawie 300 mln ludzi, więc to nic dziwnego, że jego całkowite PKB było wyższe niż, nie wiem, 10 mln Szwecji. Jeśli jednak weźmiesz pod uwagę per capita (na głowę), nagle zauważysz dysproporcję... Widzisz, Polska (38mln mieszkańców) również ma wyższe PKB ogólne niż Szwecja czy Norwegia... PPP znaczy "adjusted to living costs". PKB ppp więc Polska będzie miała wyższe niż Szwajcaria. Człowieku, ilość podatków nie ma znaczenia w kontekście produkcji produktu... PKB to suma wszystkich produktów i dóbr wytworzonych przez kraj. Teraz tylko wiem, że nie masz pojęcia, o czym mówisz. ps. Szara strefa rzeczywiście nie jest wliczana do PKB. Szara strefa to jednak dodatkowe MAX 5% całego PKB.

Odpowiedz

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 1 stycznia 2022 o 16:21

avatar kuba9449
0 10

Haha tak bo unia to jedyne źródło dobrobytu, inaczej się nie da

Odpowiedz
avatar lifter67
0 8

@kuba9449: Dla ubogiego i zacofanego kraju, jakim została uczyniona Polska przez bogojczyźnianych kretynów i prawaków oraz pseudoprawicowych dyletantów - jedyne.

Odpowiedz
avatar kuba9449
1 3

@lifter67 zdradzę Ci sekret, za komuny było bardzo źle, nie wracajmy do tych czasów. Wolność jest jedyną drogą

Odpowiedz
avatar er_ics
1 7

Do tego akurat członkostwo w UE nie jest wymagane. Samo UE już dawno przestało być po prostu wspólnotą gospodarczą państw.

Odpowiedz
Udostępnij