Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Mistrzowie.org

Pokaż menu
Szukaj

Majątek

Dodaj nowy komentarz
avatar koszmarek66
0 6

Ojciec w dalszym ciągu może zmienić testament w stosunku do posiadanego przez siebie majątku. Ważny jest ostatni testament. Poza tym nie wiemy o jakich kwotach mowa. A to też ma spore znaczenie.

Odpowiedz
avatar macko9393
8 8

@koszmarek66 majątek został przepisany. Nie zapisany w testamencie. Zwyczajna darowizna jak sądzę

Odpowiedz
avatar katem
12 12

Jeśli majątek został przepisany za życia ojca to nie ma mowy o zachowku z majątku przepisanego na córkę (darowizna) - dotyczy on jedynie własności, którą miał ów ojciec w chwili śmierci (jęsli wszystko przepisał, w tym również np. dom, w którym mieszka jest formalnie własnością córki, to jego żona będzie miała prawo tylko do kwot na jego koncie, czy rzeczy zakupionych przez niego po owym przekazaniu).

Odpowiedz
avatar kontraparka
4 4

@katem: Dokładnie. Jeśli potencjalni spadkobiercy zgodzili się, to już pozamiatane.

Odpowiedz
avatar panisko
-1 1

@katem zachowek jest skuteczny pow 10 lat przed spisaniem testamentu, jak spisano przed sama smiercia to schowek jak najbardziejnsir nalezy. Wynosi pol ustawowej czesci dziedziczenia. Lampucera duzo sie tak czy siak nie oblowi, bo ojciec mozr chciec intercycy itp

Odpowiedz
avatar wroblitz
0 0

@katem: Tak to zadziała w tym konkretnym przypadku, gdzie istotne jest to, że darowizna nastąpiła przed zawarciem małżeństwa. Konkretnie będzie miał tu zastosowanie art. 994 § 3 Kc, którzy rzecze tak: "Przy obliczaniu zachowku należnego małżonkowi nie dolicza się do spadku darowizn, które spadkodawca uczynił przed zawarciem z nim małżeństwa". Co do zasady jednak darowizny uczynione przez spadkodawcę (z wyłączeniem tych opisanych w art. 994 Kc) wlicza się do zachowku.

Odpowiedz
Udostępnij