Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Mistrzowie.org

Pokaż menu
Szukaj

Statek

Dodaj nowy komentarz
avatar NN007
8 8

Dużo... "Według ICCT (The International Council on Clean Transportation) największe cruisery emitują ogromne ilości dwutlenku węgla (często ponad 300 gCO2/pax-km). To w przeliczeniu na tygodniowy rejs daje ok. 600 kg CO2 na osobę i jest ponad dwukrotnie więcej niż przelot samolotem i nocleg w dużym hotelu łącznie. (...) Emisja CO2 na pasażera takiego siedmiodniowego rejsu jest porównywalna z tym, co przeciętny Europejczyk wytwarza w ciągu całego roku.".

Odpowiedz
avatar Glaurung_Uluroki
-1 3

Przecież wystarczy kupić emisje i już nie szkodzi...

Odpowiedz
avatar ChiKenn
1 5

@Glaurung_Uluroki: a wiesz dlaczego ma to sens? bo kasa z tych opłat emisyjnych ma być inwestowana w ograniczanie emisji w innych miejscach... czyli X płaci za emisję, żeby Y wydał tą kasę na ograniczenie emisji tam, gdzie ma to więcej sensu i będzie bardziej wydajne, bo akurat X prowadzi taką działalność że się po prostu nie da, albo efekt będzie i tak mizerny

Odpowiedz
avatar kokosnh
1 1

@ChiKenn: a właśnie najlepiej dla wszystkich, jest przerobić statek na LNG i po problemie. Niestety cena mazut-u jest niższa obecnie.

Odpowiedz
avatar ChiKenn
0 0

@kokosnh: możliwe, nie znam tak dobrze tematu - ale LNG nadal zrobi emisję, za którą też trzeba będzie (pewnie mniej) zapłacić

Odpowiedz
avatar Glaurung_Uluroki
0 0

@ChiKenn: I zamiast wydać pieniądze na usprawnienia silnika i - być może - dopalacza spalin, kombinuje się gdzie indziej. Gratuluję logiki.

Odpowiedz
avatar ChiKenn
0 0

@Glaurung_Uluroki: możesz rozwinąć, przyznam że nie do końca wiem o co Ci w ostatnim komentarzu chodzi - zwłaszcza w kontekście tego co ja napisałem.

Odpowiedz
avatar Glaurung_Uluroki
0 0

@ChiKenn: Widzę. Jak zwykle dostrzeżenie związku jednego z drugim, sprawia Ci problem.

Odpowiedz
avatar ChiKenn
1 3

@Glaurung_Uluroki: Ciebie rozumiem przerasta, aby mi po prostu mi konkretnie odpisać i doprecyzować co miałeś na myśli?

Odpowiedz

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 13 lutego 2024 o 14:14

avatar Glaurung_Uluroki
0 0

@ChiKenn: Że płacisz karę i nikomu już nie przeszkadza, co emitujesz. A przecież, gdyby określić np. poziom emisji, po przekroczeniu którego, byłby zakaz zawijania do portów, konstruktor i armator chcieli by wprowadzić jakieś katalizatory, filtry itp. Tak więc zamiast poprawy, mamy klasyczne przesunięcie środków.

Odpowiedz
avatar ChiKenn
0 0

@Glaurung_Uluroki: no tak, mamy klasyczne przesunięcie środków, które będą po prostu lepiej i wydajniej wykorzystane w celu obniżenia globalnej emisji - co w tym złego? A jeśli okaże się, że montaż katalizatorów czy filtrów będzie opłacalny to ktoś to zrobi i wygra wyścig z konkurencją, która tego nie zrobi (bo nie będzie płacił kar, więc będzie mógł zaoferować niższe ceny).

Odpowiedz
avatar HiacyntaBouque
3 5

CO2 to jest nic w porównaniu z paliwem które napędza tego potwora. A jest to ciężki olej opałowy o nazwie mazut – czarna, oleista ciecz będąca pozostałością po destylacji niskogatunkowej ropy naftowej. Jest bardzo tani a przy spalaniu uwalnia masy toksycznych substancji którymi raczą się płuca przebywających na pokładzie gości, niestety także płuca mieszkańców portów do których zawijają te cruisery. Co do sprawiedliwości ekologicznej, to np. taka dbająca o swój delikatny ekosystem Islandia, zabroniła swoim mieszkańcom używania plastikowych słomek, ale już ogromne cruisery mogą bez problemu zawijać do ich portów - no bo kto bogatemu zabroni?

Odpowiedz
avatar eswu3
2 2

@HiacyntaBouque: Lepiej tę ciężką pozostałość wylać do oceanu a statki napędzać droższymi frakcjami, po których produkcji pozostaną kolejne ciężkie pozostałości ;)

Odpowiedz
avatar kokosnh
0 0

@eswu3: Da się mazut przetwarzać dalej, to że to sprzedają jako paliwo zamiast przetwarzać , to inna sprawa. Spalanie wybuchowe mazut-u w dużym silniku okrętowym, bez żadnych norm emisji, to jedno z najgorszych rzeczy, co da się z nim zrobić. Statki na mazut, da się łatwo przerobić na LNG, niestety operatorzy często patrzą na cenę LNG vs mazut, i jak się nie opłaca, to tankują mazut.

Odpowiedz
avatar Gumball
2 2

Zero. Pasażerowie z klasy ekonomicznej dostają kajuty na dole wiosła.

Odpowiedz
avatar wroblitz
-4 6

"Wyruszył w swój pierwszy tygodniowy rejs"?! W sensie, że jego wcześniejsze rejsy trwały krócej lub dłużej niż tydzień? Czy może autorowi chodziło o to, że jest to jego pierwszy rejs i potrwa on tydzień, ale przerosło go to składniowo?

Odpowiedz
avatar Rodzio
7 7

@wroblitz: wszystko się zgadza - pierwszy rejs, który trwa tydzień jest jednocześnie pierwszym tygodniowym rejsem.

Odpowiedz
avatar wroblitz
-5 5

@Rodzio: Z logicznego punktu widzenia tak, jednak ze społecznego (a jednak to takie podejście wiedzie prym w przekazie medialnym) ma to mniej więcej tyle samo sensu, co napisanie, że Robert Lewandowski w meczu z Getafe strzelił swoją pierwszą bramkę w 2. minucie meczu (w sensie nie, że w tej minucie zdobył swoją pierwszą bramkę w tym meczu, tylko że nigdy wcześniej w swojej karierze nie strzelił gola w 2. minucie meczu), czy też stwierdzenie, że Prezydentem RP może zostać osoba, która skończyła 75 lat, albo że Madzia Waśniewska w momencie śmierci była przed 50-tką.

Odpowiedz
avatar 00DaemonarcH00
1 1

Parę razy słyszałem, że standardowy wycieczkowiec/kontenerowiec spala tyle co milion osobówek, ten jest oczywiście większy. Silniki mają wielkość domów czy nawet małych bloków a tłoki są jak pokoje

Odpowiedz
avatar Damrok
-1 1

Zagryź papierową słomkę i skończ pyskować ! Ty plebsie, Ty !

Odpowiedz
avatar zpiesciamudotwarzy
1 1

właśnie praktycznie w ogóle nie emituje co2 - bo ostatnie badania wykazały że bogaci nie emitują co2 - a jak jeszcze się troszczą o planetę i popierają ograniczenia dla biedoty to już w ogóle taki statek dla bogaczy to niemalże pochłania zanieczyszczenia - przynajmniej jeśli wierzyć mediom należącym do tychże bogaczy - ale przecież nie będziemy jakimiś foliarzami żeby nie wierzyć mediom

Odpowiedz
Udostępnij